خط روند چیست و چگونه خط روند رسم کنیم؟

خط روند یکی از ساده و در عین حال سود ده ترین روش های تحلیل در بازار های مالی است.
رسم خطوط روند در عین سادگی دارای ریزکاری ها و پیچیدگی های زیادی است ، با ما همراه باشید:

خط روند از اتصال کف ها و یا سقف ها در نمودار ها ساخته میشود و با توجه به این خطوط میتوان نقاط حمایت و مقاوت احتمالی را در اینده بازار پیش بینی کرد.
با توجه به قوانین و استراتژی هنگام برخورد قیمت با خط روند میتوان اقدام به خرید یا فروش در بازار کرد.

خط روند نمودار شبندر

در شکل بالا به وضوح مبینیم که در نماد شبندر خط روند ، خط حمایت قوی ای را نشان میدهد و در هر بار برخورد قیمت با این خط خریداران وارد بازار شده اند و اقدام به خرید سهم نموده اند.

در شکل بالا که نمودار سهم شبندر است میبینیم که قیمت در یک روند نزولی بارها و بارها با رسیدن به خط روند تغییر روند داده و فرصت های زیادی برای خرج از این سهم را به ما نشان داده است.
در این شکل بر خلاف شکل قبلی خط روند خط مقاوت است و از افزایش قیمت جلوگیری کرده است.

تا اینجا سعی کردم با نشان دادن شکل کلی خط روند و ویژگی های بسیار عالی ای که برای یک تحلیل گر دارد ، شما را اشنا کنم
حالا برسیم سراغ کار عملی

چگونه خط روند صحیح و با اطمینان بالا رسم کنیم؟

خط روند از اتصال حداقل دو نقطه در نمودار ایجاد میشود و هرچه تعداد نقاط برخورد بیشتر باشد ان خط روند از درجه اعتبار بسیار بالاتری برخوردار است.
بدیهی است که خط روندی که مثلا از اتصال 5 نقطه ترسیم میشود ، خط بسیار با اطمینان تری از خط روندی است که با دو نقطه ترسیم می شود.
این دو نقطه در روند نزولی ، صعودی یا رنج میتواند در سقفها و یا کف ها ترسیم شوند .

دسته سوم خط روند

الزاما همیشه از ترسیم خطوط در کف و یا سقف های متوالی ایجاد نمیشود ، در اینجا دسته سومی از خطوط روند داریم که از ترکیب نقاط کف و سقف ایجاد میشوند.

در تصویر بالا خط روند ایجاد شده از ترکیب نقاط سقف و کف ایجاد شده و هر بار که قیمت از خط عبور میکنه تا مدتها خط روند حمایت یا مقاومت خود را حفظ میکند.

اعتبار خط روند

معمولا با شکست خطوط روند قیمت تا حمایت یا مقاومت بعدی خود حرکت میکند.
نکته ای که در اعتبار خط روند بسیار مهم است تعداد برخوردهای قیمت به خط است.
همانطور که در تصویر بالا دید 9 بار برخورد با خز روند داشته و پس از شکست قدرتمند خط روند قیمت صعود شارپی بسیار عالی و سود دهی را داشته است.
پس به صورت کلی هرچه تعداد برخورد قیمت با خط بیشتر باشد خط روند اعتبار بیشتری خواهد داشت.

خط روند چه سودی برای معامله گران دارد؟

با استفاده از خط روند معامله گران میتواند در کف ها خرید کنند و در سقف ها اقدام به فروش کنند ، البته استفاده از خط روند به تنهایی باعث سود دهی شما نخواهد شد.
استفاده از خط روند در کنار دیگر ابزار های تحلیلی میتواند سود های خوبی را برای معامله گران بازار های داخلی و خارجی به ارمغارن بیاورد.

زاویه خط روند

محورد 45 درجه یکی از مهمترین محورها در ریاضیات و همچنین نمودار بازاهای مالی است ، بدین صورت که قیمت علاقه شدیدی به صعود یا نزول تحت زاویه 45 دارد.
شاید این سوال را بپرسید که در بسیاری از نمودار با شیب های تند مثلا 60 درجه قیمت حرکت میکند ، این حرکت در بازار به حرکات هجانی معروف هستند و بعد از این حرکات قیمت به محور 45 درجه باز میگردد.
از این مطلب میتوانید این برداشت را انجام دهید که هرچه زاویه خط روندی به 45 درجه نزدیکتر باشد اعتبار ان خط بیشتر و احتمالا بازار با ثبات تری را شاهد خواهیم بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *